Rozmiar tekstu: A A A
Dziś jest / Godzina

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Dębicy w związku z rozprzestrzeniającym się zakażeniem herpeswirusem koni typu 1 (EHV-1)

13.03.2021

Zakażenie wywołane herpeswirusem koni typu 1 (EHV-1) nie jest jednostką chorobową podlegającą obowiązkowi zwalczania ani też rejestracji.


Postać nerwowa zakażenia herpeswirusem koni typu 1 jest chorobą o ciężkim przebiegu klinicznym, szybko rozprzestrzeniającą się w populacji koni i bardzo trudną do leczenia. Wirus ten przenosi się głównie drogą kropelkową na odległość kilkudziesięciu metrów oraz podczas bezpośredniego kontaktu pomiędzy końmi. Nie zmienia to faktu, że dodatkową drogą jego przenoszenia mogą być ludzie obsługujący konie, sprzęt jeździecki i środki transportu zwierząt. Dostępne na rynku szczepionki przeciwko herpeswirusom koni nie zabezpieczają zwierząt przed wystąpieniem postaci nerwowej tej choroby.


Należy pamiętać i zwracać szczególną uwagę na zachowanie podstawowych zasad bioasekuracji przez osoby mające kontakt ze zwierzętami, w tym prze właścicieli, hodowców, trenerów, pracowników OZHK, kowali, lekarzy weterynarii, fizjoterapeutów koni, a także osób które korzystają z treningów w szkółkach jeździeckich.


W celu ograniczenie ryzyka zakażenie koni i rozprzestrzeniania się tej choroby zaleca się stałe monitorowanie stanu zdrowia koni (codzienne mierzenie im temperatury wewnętrznej ciała) i zwracanie uwagi na ewentualne wystąpienie charakterystycznych objawów klinicznych (gorączka, wypływ surowiczy z nosa i worków spojówkowych, objawy niezborności ruchowej). W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie powiadomić lekarza weterynarii wolnej praktyki.


W przypadku stwierdzenia zakażenia EHV-1 u konia musi on być natychmiastowo poddany izolacji bez możliwości opuszczania boksu. Wszystkie pozostałe konie przebywające w danej stajni nie mogą jej opuszczać do czasu zakończenia kwarantanny ustalonej przez lekarza weterynarii wolnej praktyki. Osoby obsługujące chore konie nie mogą w żadnym przypadku zajmować się pozostałymi końmi przebywającymi w tej stajni lub w innych obiektach.


Mając na względzie, iż zakażenie to według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE jest istotną jednostką chorobową, oraz w związku z wystąpieniem dużego ogniska formy nerwowej zakażenia herpeswirusem koni typu 1 (EHV-1) podczas zawodów CES Valencia Spring Tour (Hiszpania) i udokumentowanymi przypadkami pojawienie się tej choroby w Niemczech, Belgii i we Francji, Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich właścicieli i hodowców koni, aby ograniczyli do niezbędnego minimum przemieszczanie koni zarówno na obszarze powiatu dębickiego, jak również poza i spoza obszaru powiatu. Ponadto proszę zarówno właścicieli i hodowców koni, jak również lekarzy weterynarii wolnej praktyki o zgłaszanie wszystkich potwierdzonych przypadków zakażenia w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Dębicy:


- korespondencyjnie lub osobiście w siedzibie inspektoratu:
ul. Kosynierów Racławickich 16, 39-200 Dębica
- mailowo: debica.piw@wetgiw.gov.pl

Pełna treść komunikatu: kliknij tutaj...Rejestr zmian Drukuj
Opublikował: Magdalena Pokrywka
Publikacja dnia: 13.03.2021

Dokument oglądany razy: 118

« inne aktualności